Product Options for Different Prices

Screenshot

Product Options allow you to sell the same product at different units and retail prices. For the examples on this page we will use a product called "Organic Bananas" that currently has one product option- it is for sale for "$0.59 each".

Now, let's say we want to also sell these Bananas by the bunch. To do that, we'll click 'Add Option':

Screenshot

When the page saves, you'll see that you now have two options for Bananas:

Screenshot

Now let's go see what it looks like from the customer perspective. When viewing Bananas, the customer can now select between buying Bananas by the each, or by the bunch.

Screenshot

After we've added 2 bunches of bananas to the order, on the admin side if you go to Products->Inventory, you can now see our 'bunch' Bananas pop up as a separate line:

Screenshot

That's it! If you have any questions, shoot us an email at support@kivalogic.com.